Tiszadobra kerül az egykor Andrássy tulajdonban lévő festmény - Nemzeti Örökségvédelmi Fejlesztési Nonprofit Kft. | NÖF
francia műalkotás kerül a tiszadobi kastélyba

Tiszadobra kerül az egykor Andrássy tulajdonban lévő festmény

A NÖF Nonprofit Kft. tulajdonába került Constant Troyon (1810-1865) francia festő gyönyörű erdőrészletet ábrázoló festménye. Az alkotás egykor idősebb gróf Andrássy Gyula gyűjteményét gazdagította, amelyet fiai bővítettek tovább modern francia festők műveivel. A tájkép nem is kerülhetne autentikusabb helyre, mint a csodás természeti környezetben álló tiszadobi Andrássy-kastélyba.

Az Andrássy gyűjteményből származik a festmény

A festmény származására számos bizonyíték áll rendelkezésünkre. Először Gombosi György a Magyar Művészetben 1927-ben megjelent, Andrássy gyűjteményéről szóló írásában  tesz említést és közöl reprodukciót a festményről. A művet később Mravik László is megemlíti a Budapest 1945-ös kifosztásáról írt, Sacco di Budapest című könyvében. Ezek mellett Kieselbach Tamás és Molnos Péter Elvesztett örökségünk című könyve is közli a festmény reprodukcióját. A festmény a francia festő barbizoni időszakában, 1840-1847 között készülhetett. A korai időszakában keletkezett tájkép oldott festés módjával és vibráló atmoszférájával az impresszionista festészetet előlegezi meg.

Természetközeli helyszínre kerül a tájkép

A magával ragadó erdőrészletet ábrázoló festmény az egykori tulajdonos család tiszadobi kastélyában lesz látható. Az épület, amely az építtető, gróf Andrássy Gyula, “legkedvesebb tartózkodási helye volt a világban”, a természet ölelésében, a Holt-Tisza partján fekszik. Tiszadobon egyedülálló sokszínűséggel a folyók és holtágak mentén ártéri és galéria erdők sorakoznak, a kastély parkját északról ezekből az ősfákból álló 500 hektáros erdő határolja. A kastély körül művészi gonddal tervezett és gondozott angol- és francia park volt, benne híresen szép rózsalugasokkal. Az egykori harmónia legértékesebb emléke, a kastély északi homlokzata előtt elterülő középkori liliomot kirajzoló, hatalmas, nyírt sövénykert-labirintus, az úgynevezett hímzéses parter kert.

A kastély nemcsak a híres bukszus-labirintussal varázsolja el a látogatókat, hiszen a fenséges tiszadobi kastély épületébe került a híres Andrássy-ebédlő, amelynek szecessziós berendezését és színpompás ablakait Rippl-Rónai József tervezte. Az eredeti színes felső üvegek ma is láthatók a tiszadobi kastély nagyméretű ablakain. A különleges hangulatú, impozáns főúri ebédlőben étterem működik.

Ne felejtse el megkóstolni az étterem fogásait a kastélylátogatás alkalmával!