Kirándulás - sümegi palotában - Nemzeti Örökségvédelmi Fejlesztési Nonprofit Kft. | NÖF

Sümeg

ILLÚZIÓKELTÉS A BAROKKBAN „MENNYEI ÜGYEK” a sümegi Püspöki Palotában

Püspöki palota

8330 Sümeg, Szent István tér 8.

Élményszerű, játékos tanulási lehetőség diákcsoportoknak a sümegi Püspöki Palotában. Megismerhetik a a veszprémi püspökök “soha nem látott szépségű rezidenciájának” történetét, a karakán püspök és a barokk kor festőzsenijének közös műveit, életre kelt festmények és fecsegő portrék varázsolják vissza őket a múltba.

 

Interaktív tárlat

A kiállítás számos olyan, illúziókeltő- és szemléltető eszközt alkalmaz a kor bemutatására, amellyel közelebb hozza a látogatóhoz a több száz évvel ezelőtti világot. A palota építésének különböző korszakai például vetített hologramban jelennek meg, elpusztult freskóit pedig viddeomapping segítségével rekonstruálták, sőt, életre is keltik. Szintén falra vetített képek, pontosabban vizuális játékok és optikai trükkök segítségével idézi fel a kiállítás a sümegi mindennapokat és a kor vizuális kultúráját.

Franz Anton Maulbertsch „gondolkodófala” nyomán megnézhetjük, hogyan készültek a plébániatemplom freskói a püspök iránymutatásai nyomán, hogyan komponált a színekkel és a fényekkel a XVIII. századi festő, majd rajzfilmekben láthatjuk, hogyan zajlott a plébániatemplom kifestése, és azt is megtudhatjuk, mi a különbség a barokk és a rokokó között.

Az életre keltett festmények nem csak vizuális, de hallható információkkal, érdekességekkel fűszerezik a tárlatot. A püspök alapította titokzatos Angyali Társaság előkelő tagjai – akiket Maulbertsch megfestett a plébániatemplomban – animáció és egy interaktív játék segítségével „mutatkoznak be”, míg a korabeli uralkodók, Mária Terézia királynő, és ellenlábasa, II. Frigyes porosz király hangosan vitatkozva tárgyalják ki Biro Márton tevékenységét. Belehallgathatunk az olasz stukkátorok és a bécsi festők elképzelt veszekedésébe 1757-ből.

Az interaktív könyvtárban megtudhatjuk, mi volt a tudomány a 18. században, és hogyan képzelték el az univerzumot a Pokollal és a Mennyországgal.

 

A Püspöki Palota története, jelentősége

A 18. század közepe Nyugat-Európában új korszak hajnala. A török pusztítás után Magyarország sorsa is történelmi fordulóponthoz érkezik. Ezen a színpadon, királyok és királynők mellett játszott fontos szerepet a püspök – és talán játszhatott volna még fontosabbat is. A körülmények – bizonyos földi ügyek – azonban úgy hozták, hogy Márton püspök nem teljesíthette be elképzelt történelmi küldetését. Sümegre visszavonulva mégis maradandót alkotott: a palotát és a gyönyörű plébániatemplomot, amelynek külföldről is csodájára járnak.

Egy zseniális művészt hívott, hogy kifesse a templom falait. Franz Anton Maulbertsch műve egyedülálló: a templom tere a freskóktól hatalmas színpaddá változott. A kiállításon megtapasztalhatjuk, hogyan jött létre és mit jelentett ez az illúzió a 18. században élők számára. Átélhetjük ezt, miközben az egyik terem elpusztult falképei a szemünk láttára újjászületnek és megelevenednek.

A püspök és a barokk festőzseni, Franz Anton Maulbertsch sorsszerű találkozásából született freskók alkalmat adnak arra, hogy belessünk a barokk és a rokokó festészet műhelytitkaiba, megismerjük a festő alkotófolyamatát, és művészettörténeti nyomozásba fogjunk.

A sümegi püspöki palota és lakóinak élete igazi barokk történet Magyarország újjászületésének nagy korszakából, amit izgalmas, minden érzékszervünkre ható, modern kiállítással mutatnak be a rendezők.

A tájékozódást okostelefonos alkalmazás is segíti, melyben a palota egyik lakója mutatja meg, milyen titkokat rejt a régi épület.

 

Múzeumpedagógia

A kiállításhoz kapcsolódó múzeumpedagógiai programokon a látogatók több korosztály számára külön-külön interaktív foglalkozásokon keresztül ismerhetik meg Padányi Biró Márton Püspök és Frantz Anton Maulbertsch festőművész életét és munkásságát.

A múzeumpedagógiai programok célja, hogy kalandos kikapcsolódást és a játszva tanulás élményét nyújtsák a látogató családok és óvodai-, valamint iskolai csoportoknak egyaránt.  

A korcsoportonként eltérő programok, interaktív séták, osztálykirándulás programok, kézműves és tematikus foglalkozások a legkisebbektől a legnagyobbakig arra ösztönözik a látogatókat, hogy használják a képzeletüket és a kreativitásukat, formáljanak véleményt, alkossanak, hogy élményalapon ismerkedhessenek meg a palota, Padányi Biró Márton püspök és a festő Maulbertsch összefonódott történetével.

 

múzeumpedagógiai foglalkozás: 1 100 Ft/fő

kapcsolatfelvétel: sumegipalota@nofnkft.hu

Osztálykirándulás

Telefon: 36 30 095-7062

E-mail: sumegipalota@nofnkft.hu

ajánlat

A diákok kedvezményes belépőjegy megvásárlásával (1500 Ft/fő), a csoportokat kísérő pedagógusok pedig térítésmentesen látogathatják a kastély kiállításait iskolai kirándulás keretében. Előre egyeztetett időpontban biztosítjuk a diákcsoportok látogatását tárlatvezetéssel (az életkori sajátosságok figyelembevételével) és múzeumpedagógiai foglalkozással (több témában).

A Püspöki Palota Sümeg történelmi belvárosában, a várhegy lábánál található.
Nyitvatartása
  • Nyári nyitvatartás:

    November 1. – Március 31.

    Keddtől vasárnapig 9-17 óráig

     

  • Téli nyitvatartás:

    Április 1. – Október 31.

    Keddtől vasárnapig 10-18 óráig

     

  • A kastély hétfőnként zárva tart.
  • Pénztárzárás a nyitvatartási idő vége előtt 45 perccel.
  • A kedvezményes csoportos látogatás előzetes bejelentkezéshez kötött.